fbpx

Nowe wpisy

Archiwum wpisów

Wosk pszczeli – co to jest i jak powstaje?

Wosk pszczeli naturalny produkt uboczny powstający podczas wytwarzania miodu przez pszczoły robotnice.

Co to jest Wosk pszczeli?

Wosk pszczeli to produkt uboczny, powstający podczas wytwarzania miodu przez pszczoły. To najbardziej, obok miodu znany produkt pszczelarski.

Ten naturalny produkt jakim jest Wosk pszczeli to wydzielina gruczołów woskowych pszczół, która służy im do budowania plastrów w ulu. Gruczoły woskowe pszczół znajdują się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Produkowany przez pszczoły wosk jest cennym budulcem plastrów, w których gromadzony jest miód. Wosk pszczeli produkują zwykle młode, 14-dniowe pszczoły robotnice.

Wosk w naturalnej formie jest ciałem stałym, delikatny w dotyku. Zwykle topi się w temperaturze 62-72 °C. Ma przyjemny miodowo-propolisowy zapach. Kolor wosku zazwyczaj jest w odcieniach koloru żółtego, a w miarę upływu czasu wosk w plastrze zmienia barwę na ciemnożółtą, a nawet ciemnobrązową. Ciemniejsze zabarwienie wosku spowodowane jest zawartością kitu pszczelego oraz innych zanieczyszczeń.[1] 

W składzie chemicznym znajdziemy:
  • flawonoidy,
  • beta-karoten,
  • skwalen,
  • chryzynę,
  • witaminę A,
  • kwas masłowy,
  • alkohole
  • kwasy tłuszczowe.

Wszystkie te związki są dobroczynne dla naszego zdrowia i urody, mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, odmładzają skórę działając nawilżająco i natłuszczająco, zapobiegają utracie wody przez naskórek oraz zapobiegają powstawaniu niedoskonałości na skórze tj. trądzik, spowalniają procesy starzenia. Pozytywnie wpływają na wzrok oraz odporność i funkcjonowanie układu nerwowego.

Skład genetyczny wosku może się nieznacznie zmieniać w zależności od uwarunkowań genetycznych rodziny pszczelej, wieku pszczoły oraz od czynników środowiskowych. W niektórych krajach szczególnie ceniony jest wosk z zasklepin komórek plastrów, któremu przypisuje się właściwości antyseptyczne.

Jak powstaje wosk pszczeli?

Imponująco wygląda cały proces wytwarzania wosku przez pszczoły robotnice. Pszczoły skupiają się w większych grupach łącząc się ze sobą odnóżami w długie łańcuchy. Temperatura ich odwłoków wzrasta o kilka stopni i pszczoły są w stanie wytworzyć wosk. Po tym etapie przemieszczają się w miejsca wytwarzania plastra miodu, gdzie przenoszą wydzielinę z gruczołów woskowych do otworu gębowego i za pomocą żuwaczek formują płatki wosku. I tak powstaje wosk. W miarę upływu czasu, gruczoły woskowe u pszczół zanikają.

Kolejny temat z jakim możecie się zapoznać to:

Wosk pszczelegi i jego zastosowanie

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja pn. „Utworzenie na terenie „LGD – U Źródeł” firmy handlowo-produkcyjnej zajmującej się produkcją świec z wosku pszczelego oraz węzy pszczelej” mająca na celu aktywizację zawodową i stworzenie źródła dochodu poprzez uruchomienie działalności gospodarczej – produkcja i sprzedaż świec i węzy pszczelej. Współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”.
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.