fbpx

Nowe wpisy

Archiwum wpisów

Węza pszczela i przygotowanie wosku do przerobu na węzę

 

WĘZA PSZCZELA to odpowiedniej wielkości plaster wosku, na którym wytłoczone są komórki w kształcie sześciokątów (komórki pszczele). Gotowe plastry wtapiane są przez pszczelarzy w ramki znajdujące się w ulach. Węza jest ułatwieniem dla pszczół jak i pszczelarzy, a dzięki niej pszczoły mogą bezpośrednio skupić się na produkcji miodu nie tracąc energii na tworzenie plastrów wosku, a jedynie wytwarzają świeży i czysty wosk do zaklejania komórek z miodem.

 

WĘZA PSZCZELA to podstawowy produkt w gospodarce pasiecznej.

 

Węza powinna być wykonana tylko i wyłącznie z naturalnego i pozbawionego wszelkich zanieczyszczeń wosku. Nie może zawierać żadnych substancji takich jak stearyna czy parafina, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie wosku.

Linia do produkcji węzy pszczelej - Kraina Wosku
Linia do produkcji węzy pszczelej – Kraina Wosku

W mojej pracowni wykonuję węzę pszczelą w różnych wymiarach, metodą walcowania na zimno, która doskonale sprawdzi się w Twojej pasiece:

 

 

PRZYGOTOWANIE WOSKU PRZED PRZEROBEM NA WĘZĘ

 

Wosk i jego pozyskanie to jedno z zadań Pszczelarzy, które zajmuje sporą ilość czasu. odpowiednie przygotowanie wosku to już połowa sukcesu, aby cieszyć się czystą i najwyższej jakości węzą, którą pszczoły chętnie będą odbudowywać.

Większość Pszczelarzy korzysta z topiarek słonecznych, w których wosk wytapia się dzięki promieniom słonecznym, uzyskując temperaturę nawet do 150 stopni C. Przetopiony wosk w topiarce słonecznej zwykle trafia do wielkiego garnka, w którym to gotowany jest z wodą. Gorąca woda częściowo zatrzymuje różnego typu zanieczyszczenia.

Na rynku można też kupić topiarki parowe do wytopu wosku, jednak kolejne przetapianie wosku w topiarce nie oczyści wosku w odpowiedni sposób.

 

PODSTAWOWE ETAPY PRZYGOTOWANIA WOSKU

 

Wosk pszczeli - Kraina Wosku
Wosk pszczeli – Kraina Wosku

 

Gotowanie → Filtrowanie → Klarowanie

 

GOTOWANIE

Najlepszym sposobem i jednocześnie najprostszym jest kilkukrotne gotowanie wosku w miękkiej i czystej wodzie. Najlepiej w stosunku 1:1, woda:wosk. Woda źródlana świetnie się do tego sprawdza. Osobiście korzystam z wody ze studni głębinowej.

FILTROWANIE

Po gotowaniu wosku z wodą, należy przejść do jego przefiltrowanie. Do filtrowania wosku na początkowym etapie można użyć zwykłych sit do miodu, aby oczyścić wosk z większych zanieczyszczeń. W kolejnym etapie filtrowania można użyć materiałów z drobniejszym oczkiem typu pończocha czy gaza.

KLAROWANIE

Proces klarowania polega na przelaniu gorącego, przefiltrowanego już wosku do nierdzewnego wiadra i odstawieniu go w ciepłe miejsce np. do styropianowego termosu. W taki termosie wosk będzie mógł stygnąć w bardzo wolnym tempie. Stygnięcie wosku może trwać nawet od 1 do 3 dni. Po zastygnięciu, każdorazowo należy oczyścić spód wosku, gdyż to właśnie na spodzie w związku z działaniem sił grawitacyjnych odkładają się wszystkie brudy i zanieczyszczenia. Należy je zeskrobać dłutem pszczelarskim, aż do czystego, sklarowanego wosku. Jeśli chcesz, aby Twoja węza byłą najwyższej jakości, ważne by zdrapać dokładnie wszystkie zanieczyszczenia, gdyż oddając wosk do przerobu może się później okazać, że po oczyszczeniu i przerobieniu przez producenta wosku na węzę, nie zostanie jej tyle co oddaliście.

 

 

Po tak przygotowanym wosku można oddać go z czystym sumieniem do przerobu na węzę.

 

PROCES PRODUKCJI WĘZY

Sterylizacja wosku w autoklawie - Kraina Wosku
Sterylizacja wosku w autoklawie – Kraina Wosku
  1. Wosk sterylizowany jest w autoklawie w temperaturze 120-130 °C. W takiej temperaturze utrzymuje się go przez 1/2 godziny. W tym czasie zostaje odparowana woda oraz zabite wszystkie zanieczyszczenia i zarazki, w tym zarodniki zgnilca amerykańskiego, które mogą być w wosku. Cały proces sterylizacji trwa nawet do ok. 6h. Sterylizacja przebiega w stosunku 1:1, tyle samo wosku co wody.
  2. Z autoklawu wosk trafia do nierdzewnych wiader. Wiadra z gorącym woskiem ustawiane są w termosach, gdzie dochodzi do powolnego stygnięcia i klarowania wosku. Po ostygnięciu, spód wosku jest oczyszczony. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wosk przechodzi ponowne filtrowanie i klarowanie, w celu uzyskania należytej czystości wosku.

    Klarowanie wosku - Kraina Wosku
    Klarowanie wosku – Kraina Wosku
  3. Czysty wosk ponownie jest roztapiany i następuje przelanie go na specjalne tacki. Tak przygotowane plastry wosku trafiają do kąpieli wodnej. Następnie umieszczone są pomiędzy walce gładkie, które powodują zmniejszenie grubości plastrów przed podaniem ich na walce grawerowane.
  4. Gładka taśma woskowa umieszczona jest w pojemniku z podgrzaną wodą i przepuszcza się ją przez walce grawerowane nawijając na wałek.
  5. Gotową węzę odwija się z wałka i tnie na odpowiednie arkusze.

 

Oczywiście zapraszam wszystkich zainteresowanych przerobem na węzę do kontaktu:

mailowo: kontakt@krainawosku.pl,

telefonicznie: 888 710 868.

Jeśli nie masz czasu na oczyszczenie wosku mogę zrobić to za Ciebie, oczywiście za dodatkową opłatą. Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia i ilości wosku. Na pewno się dogadamy. Serdecznie zapraszam !!!

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja pn. „Utworzenie na terenie „LGD – U Źródeł” firmy handlowo-produkcyjnej zajmującej się produkcją świec z wosku pszczelego oraz węzy pszczelej” mająca na celu aktywizację zawodową i stworzenie źródła dochodu poprzez uruchomienie działalności gospodarczej – produkcja i sprzedaż świec i węzy pszczelej. Współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”.
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.