fbpx

Nowe wpisy

Archiwum wpisów

Wosk pszczeli i jego zastosowanie

Wosk Pszczeli

 

Wosk pszczeli to wydzielina gruczołów woskowych znajdujących się na spodniej części odwłoka 14-dniowych pszczół. Z niego pszczoły budują plastry, które mają sześciokątny kształt i głębokość do 1 cm. Pszczelarz pozyskuje wosk z wybrakowanych starych plastrów i zasklepów czy też z nieprawidłowo budowanych plastrów wycinanych podczas przeglądu rodzin.. Pszczoły zaś wykorzystują plastry do wychowywania czerwiu bądź do gromadzenia zapasów miodu i pierzgi. Ogólnie w rodzinach pszczelich nie powinno się zostawiać plastrów starszych niż 3-letnie, a wybrakowane plastry, które nie będą użyte należy jak najszybciej przetopić, by nie rozwinęła się w nich motylica.

Ciekawostka *

Aby wytworzyć 1 kg czystego wosku, pszczoły muszą wypocić 1 250 000 łuseczek woskowych.

…Gruczoły woskowe występują u pszczół robotnic. Zbudowane są z komórek gruczołowych nabłonka oraz komórek ciała tłuszczowego. Cztery pary gruczołów są zlokalizowane dokładnie w przednich częściach pierścieni brzusznych czwartego, piątego, szóstego i siódmego segmentu odwłokowego. Wosk powstaje w komórkach ciała tłuszczowego oraz w kanalikach w trakcie procesów chemicznych. Jest wydzielany na powierzchnię lusterka woskowego. Robotnice wytwarzając wosk, skupiają się w grupach, przyczepiając się do siebie za pomocą odnóży, a w zasadzie pazurków znajdujących się na nich. W ten sposób tworzą się długie wielowarstwowe łańcuchy. U owadów podnosi się temperatura odwłoków, przez co ciepło w łańcuchu podnosi się o ok. 5°C. Po zakończeniu produkcji pszczoły od razu przylatują w miejsce wytwarzania plastra. Używając szczoteczki ze szczecinkami, przenoszą wydzielinę znajdującą się na lusterku woskowym do otworu gębowego. Posługując się żuwaczkami, formują płatki wosku. Z czasem ich gruczoły woskowe ulegają uwstecznieniu. Ilość produkowanego wosku zależy od wieku pszczoły, gatunku, a nawet rejonu świata…

Zastosowanie Wosku Pszczelego

 

Wosk pszczeli ma zastosowanie głównie w działach przemysłu produkujących: świece, kredki, produkty do czyszczenia mebli i podłóg, kleje, farby, preparaty do czyszczenia soczewek oraz gumy do żucia. Od wieków był stosowany na dworach i w instytucjach sakralnych i tak też jest do dziś.

 

Wosk pszczeli wykorzystywany jest do produkcji świec. Cechuje się naturalnością, przyjemnym zapachem oraz tym że świece z wosku pszczelego charakteryzuje oryginalny wygląd, szczególnie wtedy gdy są bez żadnych dodatków tj. barwniki czy olejki zapachowe. Świece są dostępnbe w bardzo wielu wzorach, praktycznie na każdą okazję. Sam/a się przekonaj ile jest wzorów ⇒ https://krainawosku.pl/kategoria/swiece/.

 

Wosk wykorzystuje się również do produkcji węzy pszczelej, która jest ważnym elementem wytwarzania miodu przez pszczoły. Węza pszczela ułatwia pszczołom utrzymanie czystości w ulu i prawidłowe odbudowywanie plastrów w ulu.

 

Stosowany jest w przemyśle chemicznym, przy produkcji detergentów tj. pasta do podłogi czy nabłyszczacze. Służy też jako smar np. do śrub, prowadnic szuflad czy zaczepów kulowych.

 

W przemyśle spożywczym oznaczony jest symbolem E901 i służy do glazurowania owoców i konserwowania różnej żywności , a także do pozyskiwania folii stosowanej do owijania dojrzewających serów. Na tą chwilę nie ma norm prawnych regulujących przyjęcie określonej ilości wosku, która byłaby bezpieczna. Pomimo tego, że w ludzkim organizmie nie ulega trawieniu, jest on po prostu wydalany, a rozpuszczone substancje wpływają leczniczo dla człowieka.

 

Przemysł farmaceutyczny w dużym stopniu wykorzystuje wosk pszczeli i jest znany w nim już od tysięcy lat. Egipcjanie stosowali wosk pszczeli do przyśpieszenia gojenia ran oraz rożnego typu zapalenia. Leki mające w składzie wosk pszczeli to np. Emofix, Mediderm Baby, Argotiab, Bepanthen Baby. Ma szczególne zastosowanie przy leczeniu czyraków, oparzeń, chorób skóry, reumatyzmu. Sprzyja leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych gardła, nos i jamy ustnej. Wykorzystuje się go w leczeniu grypy, przeziębienia i chorób serca. W medycynie ludowej głoszono, że warto żuć wosk pszczeli na miesiąc przed pyleniem drzew na zwiększenie odporności i obniżenie kataru siennego.

 

W kosmetyce wosk pszczeli charakteryzuje uniwersalność. Jeśli chodzi o pielęgnację cery nadaje się do każdego typu – od suchej, po tłustą i trądzikową. Stosowany jest jako dodatek do szminek, balsamów, kremów do twarzy, cieni do powiek, podkładów, a także produktów do depilacji, peelingów i żeli pod prysznic, produktów do pielęgnacji włosów tj. odżywki i maski. Systematycznie używane produkty kosmetyczne zawierające wosk pszczeli opóźniają procesy starzenia, jednocześnie poprawiając wygląd skóry. Działają jako filtr UV i chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sam wosk pszczeli uelastycznia i zmiękcza naskórek, wygładza, nawilża i koi skórę oraz ma działanie bakteriobójcze.

 

 

Dużym atutem wosku pszczelego jest jego UNIWERSALNOŚĆ, a dobroczynne właściwości i zastosowanie wpływają korzystnie dla naszego zdrowia. Badania nad woskiem pszczelim wciąż wiodą prym, dlatego tez jest on wykorzystywany coraz częściej w życiu człowieka. Niestety jednak należy wspomnieć, że populacja pszczół wciąż maleje i bardzo ważnym aspektem jest zwiększanie populacji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie oraz całą gospodarkę. Pamiętajmy, że: zanieczyszczenie środowiska, zmiana klimatu, zmiana użytkowania gruntów i utrata siedlisk, intensywna gospodarka rolna i stosowanie pestycydów, inwazyjne gatunki obce i choroby wpływają negatywnie na populację pszczół.

 

Czas zmienić swoje nawyki dla własnego zdrowia!

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja pn. „Utworzenie na terenie „LGD – U Źródeł” firmy handlowo-produkcyjnej zajmującej się produkcją świec z wosku pszczelego oraz węzy pszczelej” mająca na celu aktywizację zawodową i stworzenie źródła dochodu poprzez uruchomienie działalności gospodarczej – produkcja i sprzedaż świec i węzy pszczelej. Współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”.
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.